Gęś kołudzka, obecnie stanowi 90% krajowego pogłowia gęsi. Jest najbardziej liczną i najpowszechniejszą rasą występujących na polskich fermach tuczony gęsi. Materiał rzeźny stanowią mieszańce W31, pochodzące po rodzie żeńskim W11 i męskim W33. Gęś Biała Kołudzka została wyhodowana w Kołudzie Wielkiej z gęsi białej włoskiej.

Historia rasy

W Kołudzie Wielkiej w Doświadczalnym Instytucie Zootechniki prowadzono badania nad różnymi rasami gęsi, w celu wytworzenia odpowiedniego mieszańca o wysokiej produkcyjności. Po kilku nieudanych próbach, w 1962 roku sprowadzono z duńskiej fermy gąsiątka gęsi białej włoskiej. Dzięki wieloletniej pracy hodowlanej udoskonalono liczbę gąsiąt odchowanych od jednej gęsi, poprawiono wskaźnik zapłodnień jaj i przyrosty. W 1993 roku gęsi nadano imię handlowe „Gęś Biała Kołudzka”. Obecnie gąsięta W31, mieszańce dwóch rodów wytworzonych w Kołudzie Wielkiej dominują na polskich fermach drobiu.

Rody Gęsi Białej Kołudzkiej

Mieszaniec obecnie użytkowany na fermach pochodzi po dwóch rodach rodzicielskich. Pierwszy ród – ojcowski W33 był przez wiele lat selekcjonowany w kierunku poprawy umięśnienia oraz reprodukcji i łatwości przekazania tych cech młodym.

Ród mateczny ‒ W11 był doskonalony pod względem cech reprodukcyjnych, głównie wzrostu procentu zapłodnionych jaj i jaj wylężonych, wielkości jaj i ich ilości w ciągu roku od samicy. Kładziono również nacisk na cechy związane z intensywnością i wytrwałością nieśności oraz zdrowotnością i odpornością ptaków.

KONTAKT:

 

Nazwa firmy: Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka

Adres: ul.Parkowa nr.1/
       88-160  Kołuda Wielka
Województwo: Kujawsko-pomorskie 

Rodzaj produktu: Mięso, Drób
Wyróżnienia: Slow Food, Ministerstwo Rolnictwa, Certyfikat Eco., Inne

Email: sekretariat.iz@onet.pl
Strona: http://www.izzd-koluda-wielka.com.pl/gesi/
Telefon: 523513391

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *