Imię i nazwisko: Adrian Klonowski
Nazwa Restauracji: -
Stanowisko:  Head Chef
Województwo:  
Pomorskie,

Wydarzenie stworzone przez Restaurację Metamorfoza dla ułatwienia promocji regionalnej, prezentacja polskich produktów i producentów żywności, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy szefami kuchni i specjalistami z Polski i zagranicy. Każde wydarzenie skupia się na konkretnym temacie – zbadano pojęcie rolnictwa miejskiego. Commis Made IV to największe wydarzenie zorganizowane do tej pory, które przyciągnęło ponad 2500 osób, w tym zagranicznych dziennikarzy, szefów kuchni i specjalistów, aby doświadczyć i zbadać Gospodarstwo Miejskie, które zostało zbudowane przez 6 miesięcy w zajezdni i dachu historycznej Stoczni Gdańskiej.

 

 

Ta poprzednia edycja skupiała się na tematyce łowiectwa i leśnictwa. Z grupą polskich szefów kuchni, zagranicznymi i polskimi dziennikarzami, zamkniętymi w leśniczówce Bory Tucholskie w starym domku myśliwskim z bandą leśnych oficerów, badaliśmy cykle życia i pogłębialiśmy naszą wiedzę z gry, leśnego żerowania i prawości polowania.

Trzecie wydarzenie polskiego Food Think Tank. Przygotowywanie wystawy i obiadu kończącego projekt Ziemia i Woda w oparciu o wieloaspektowe doznania zmysłowe w podziemnej budce zbudowanej na farmie w południowej Polsce właśnie na potrzeby tego projektu.

Polskie taco z twarogu z koziego od Filipa Gołębiewskiego w Nowej Karczmie, papier jabłkowy i dziko żyjące zioła

Ślimaki ze ślimakami…grzybami, gąbka z pietruszki

Skórki ziemniaczane z ognia, wypełnione ognistą czekoladą w glinie z mrówkami i solą

Smażona i grillowana cebula z syropem z czarnego bzu i kwiatami oraz pastą z czarnego czosnku

Pomidor malinowy od Celiny z suszoną ikrą turbota, pyłkiem, nasionami kopru włoskiego i rakietą ścienną