Imię i nazwisko: [acf field="sz1"] Nazwa Restauracji: [acf field="sz2"] Stanowisko:  [acf field="sz4"] Województwo:  [acf field="sz3"]

Wszystko zaczęło się ponad 10 lat temu, kiedy zawodowo i z pasji zająłem się cukiernictwem. Doświadczenie zdobywałem w zróżnicowanych zakładach pracy między innymi kawiarniach, hotelach czy centrum szkoleniowym.

Swoją drogę zawodową rozpocząłem w hotelu Haffner w Sopocie pod okiem Michała Wiśniewskiego, który zaszczepił we mnie chęć do dalszego doskonalenia umiejętności cukierniczych oraz pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie. Kolejnym istotnym etapem mojej ścieżki zawodowej było objęcie stanowiska szefa cukierni w Hotelu Hilton w Gdańsku, gdzie mogłem poznać fine dinning na najwyższym poziomie, angażując wszystkie swoje dotychczasowe umiejętności.

Napędzany pasją, przez cały ten czas pogłębiałem wiedzę oraz umiejętności, czytając branżową literaturę oraz uczestnicząc w szkoleniach. Następstwem tego było podjęcie pracy jako doradca technologiczny w Akademii Czekolady w firmie Barry Callebaut w Łodzi. Był to dla mnie czas zarówno szkolenia innych, jak i bycia szkolonym przez najlepszych cukierników z kraju i z zagranicy.